Тема: «Доба Європейського Відродження (Ренесансу). Історична
цінність періоду. Скарби
культури Ренесансу.»
Мета:
розкрити особливості епохи Відродження та її значення для європейської і
світової культури; познайомити учнів із особливостями літератури, архітектури,
живопису доби;підготувати учнів до сприйняття творів представників цієї епохи;
розвивати навички узагальнення та систематизування вивченого матеріалу,сприймання
на слух матеріалу та складати конспект; сприяти виявленню зацікавленості
спадщиною Ренесансу; виховувати моральні якості особистості
Обладнання: комп’ютерна презентація, репродукції картин майстрів Відродження.
Хід уроку
1. Актуалізація
опорних знань учнів
Вступне слово вчителя.
В історії людської цивілізації є епохи, що спалахують,
мов зорі, і вже ніколи не згасають, посилаючи нащадкам яскраве світло. Такою
яскравою зіркою в історія світової літератури стала епоха Відродження. Це була
доба сміливих мореплавців і шукачів пригод, які відкривали невідомі землі, час
релігійних війн, епоха нового покоління вчених. Доба Відродження вражає
нестримним злетом фантазії, величним піднесенням духу, вірою у творчі
можливості людини.
2. Оголошення
теми та мети уроку.
Сьогодні ми з вами, як ви вже здогадалися, будемо вивчати
нову літературну епоху, а саме - епоху Відродження. Наш урок сьогодні має форму
інтегрованого уроку. Інтегрований урок означає об’єднаний з декількох тем,
предметів або видів діяльності навколо однієї теми. Сьогодні, на уроці ми маємо
експертів з історії та культурології. Саме вони допоможуть нам у вивченні нової
теми та дадуть необхідну та дуже цікаву інформацію.Уважно слідкуйте за ходом уроку і в кінці нашого заняття
ми визначимо з якими шкільними предметами ми поєднали світову літературу та чи було це корисно для
нас.
3.
Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
А) Лекція
вчителя
У
14-15 століттях почалася епоха повільного, але невпинного згасання
Середньовіччя. Втрачала свою привабливість спосіб життя і культура лицарства.
«Осінню Середньовіччя» назвав цей час один з істориків. Зароджувалася нова
епоха, що отримала назву Відродження або Ренесансу.
Словникова робота
Відродження або Ренесанс –
могутній ідеологічний та культурний рух, зумовлений переходом суспільства до
нової соціально-економічної формації. (діти записують у зошит).
Б) Експерт з
історії
Давайте
з вами пригадаємо найважливіші історичні події із курсу історії 13-15 століть. (Початок 13 ст. означився
розгромом Константинополя хрестоносцями, середина- відновленням Візантійскої імперії, а кінець – остаточною втратою хрестоносцями
володінь на Сході; у 1265- в Англії вперше зібрався парламент ,який обмежував
владу короля; 1337-1453-роки Столітньої війни; 1347-1351- час епідемії «Чорної
смерті» (чуми); 1358- Жакерія; 1376-1417-роки великого розколу католицької
церкви; 1453- відбулося падіння Константинополя, загибель Візантії; 1455-1485-
роки війни Пурпурової і білою троянд.
В) Продовження лекції учителя
У середині 14 ст. епідемія чуми знищила майже третину
населення Європи. «Чорна смерть» сіяла паніку в пустих селах, серед занедбаних
ланів відчувалося лише очікування найгіршого. Одним із наслідків стала спроба
повернутися до панщини, залежності від сеньйора. Королівські чиновники вимагали
податків, забирали останні гроші. У 1337 році розпочалася тривала війна між
Англією та Францією за французькі землі. Ця війна увійшла в історію під
назвою «Столітня» бо йшла вона з
короткими перервами понад сто років. У Франції та Англії розпочалися селянські
повстання (Жакерія, повстання Вота Тайлера). На кінець 15 ст. Англія та Франція
завершувала «збирання» земель,тобто здійснювала об’єднання та централізацію держав.
Однак в Італії та Німеччині нічого подібного не відбувалося. В Німеччині
імператор не мав реальної влади над численними князівствами та вільними
містами. А італійські Генуя, Флоренція, Венеція були окремими
містами-державами.
Г)
Творче завдання. Робота в групах.
- За влучним висловом англійського філософа Френсіса
Бекона, «вигляд і стан цілого світу» змінили три великих винаходи : компас,
порох і друкарство. Спираючись на знання із загальної історії обґрунтуйте цю
тезу.
Д) Експерт з культурології
Культура Відродження склалася в численних розвинутих
місцях Італії – саме там античні традиції
були найбільш міцними. Римська імперія зосередилася на кращому: свобода
наукових диспутів, розмаїття філософських шкіл, чиста, неспотворена мова. Так
утвердилася підходяща назва для часу їх життя – Відродження. Ренесанс охоплював
різні галузі культури, але найяскравіше виявився в архітектурі, живописі,
літературі та філософії.
В основі культури
Відродження лежав гуманізм. У ті часи це значило все те, що допомагає вивчити
людину. Потрібні нові науки, що змогли б виявити істину про людину, такими
науками, на їхню думку, були ті, що пов’язані зі словом та мовою. Від
гуманістів вимагали знання латини та грецької мова, літератури, поезії ,
античного ораторського мистецтва. Гуманізм переконує людину, що вона сама
творить власну долю. Людина повинна наполегливо, цілеспрямовано йти до
поставленої мети. І ця мета конкретна – особисте щастя, отримання нових знань,
зростання по службі.
Центром
раннього італійського Відродження була Флоренція – батьківщина великих поетів,
письменників, скульпторів, архітекторів. Італійська література була створена
генієм Данте Алігєрі, Франческо Петрарки, Джованіні Бокачо.
Англійське
Відродження розпочалося пізніше, але було плідне та жваве. Вільям Шекспір –
одна з найвеличніших постатей цієї доби.
Етапи розвитку гуманістичної культури(діти записують у зошит).
1)
Період
Перевідродження – кінець 13 початок 14ст. Італія, творчість Петрарки, Бокаччо.
2)
Період
Ранньго Відродження – кінець 15-поч 16 ст. Франція, Нідерланди Німеччина, Польща.
3)
Переод Зрілого і Пізнього Відродження – друга
половина 16 початок 17 ст. Англія, Іспанія, Чехія.
Ось імена найяскравіших митців епохи Ренесансу: Леонардо
да Вінчі – великий живописець, математик, механік. Альбрехт Дюрер – гравер,
скульптор, архітектор. Мікеланжело- скульптор, художник, поет. Франсуа Рабле –
письменник, лікар, юрист. Майже всі митці писали вірші ( Рафаель, Мікеланжело,
Дж. Бруно, Т. Мор, Е.Роттердамський).
Е) Демонстрація
оглядової презентації епохи Відродження( вчитель коментує слайди як
загальне повторення всієї теорії за урок).
4) Закріплення
вивченого матеріалу
Підсумкова
бесіда
-
Що
таке Відродження?
-
В
якій країні розпочався рух Відродження?
-
Які
галузі розвивалися найкраще?
-
Що
таке гуманізм?
-
Назвіть
основні етапи розвитку Ренесансу.
-
Яких
діячів епохи ви запам’ятали?
Домашнє завдання
Опрацювати конспект
уроку.